Svečanost otkrivanja skala "mons.Mije Likovića"

2020-06-03

Skale mons.Mije Likovića

Na inicijativu vlč.Matije Žugaja, župnika u Kraljevici, Župno pastoralno vijeće skupilo je potpise za preimenovanje kraljevičkih skalina u "Skale mons.Mije Likovića", koji je u Kraljevici pastoralno djelovao 45 godina. Mons.Mijo Liković imenovan je župnikom u Kraljevici 1973.godine, a svoje djelovanje nastavio je i nakon umirovljenja 2006.godine, uz novoimenovanog župnika vlč.Ivicu Klanca. Gradsko vijeće Grada Kraljevice jednoglasno je prihvatilo prijedlog župljana, te su skaline preimovane u čast dugogodišnjeg voljenog župnika Mije. Iza vedrog i blagog osmijeha mons.Mije, krila se tužna životna priča o svećeniku, koji je bio tri puta zatvaran u komunističkom sistemu, bez dokazane krivnje. Kako svjedoče župljani, nikada nije povisio tona, a za svakoga bi inao toplu i utješnu riječ. Bio je skroman i samozatajan u svome pastoralnom djelovanju, te je mnogima pružio pomoć, koji su je tražili. Preimenovanje i spomen ploča otkrive i su na godišnjicu smrti voljenoga župnika, od strane gradonačelnika g.Dalibora Čandrlića i župnika Matije Žugaja, uz pristustvo predsjednice gradskog vijeća Grada Kraljevice gđe Vesne Špalj i zamjenice gradonačelnika gđice Paole Vučković. Protokol je popratila pjesma gradskog zbora "Zvjezda Danica", otpjevavši na kraju omiljenu pjesmu mons.Mije, "Sretna sigurnost". Otkrivanju ploče prethodila je sveta misa koju je predvodio domaći župnik Matija Žugaj, a prisustvovalo je oko 150 župljana.